Wszystko co chcesz wiedzieć o studiach, o tym jak się na nie dostać i jak wygląda praca architekta.


stat4u
Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Projektowanie

Etapy powstawania projektu studenckiego, czyli esencja studiowania architektury.

Na studiach jest kilka rodzajów zajęć z projektowania np. Projektowanie Wstępne, Projektowanie Obszarów Śródmiejskich, Projektowanie Konserwatorskie.

Na każdym z nich robi się różne projekty, w zależności od specyfiki przedmiotu i tak przykładowo na Projektowaniu Wstępnym będziesz robić projekty małej architektury lub niewielkich budynków, a na Projektowaniu Obszarów Śródmiejskich zajmiesz się urbanistyką, czyli projektowaniem/rewitalizacją fragmentu lub całego miasta.

Jdnak wszystkie projekty wykonuje się według podobnego schematu.

Temat

Na pocżątku dostajesz temat zadania, który często można wybrać spośród kilku proponowanych. Prowadzący omówią też wymagania jakie projekt ma spełnić, mogą też podać przykładowy program obiektu (program, czyli jakie pomieszczenia mają znaleźć się w budynku), maksymalną bądź minimalną kubaturę/powierzchnię.

Lokalizacja

Lokalizacja może być z góry ustalona lub zupełnie dowolna, wybrana przez studenta. Chodzi tutaj oczywiście o wybranie odpowiedniej działki, na której powstanie projekt.

Analiza

Wiesz już co będziesz projektować, wiesz też gdzie, teraz pora żeby zorientować się w terenie, czyli:

czy do działki przylegają jakieś budynki,

czy teren jest płaski, czy są na nim jakieś wzniesienia,

czy obok lub na działce znajdują się jakieś drogi, chodniki,

co znajduje się na samej działce-drzewa, budynki itd.

Analizie poddawane są wszystkie możliwe czynniki, które wpłyną później na wygląd i funkcjonalność projektu. Zwykle nanosi się wszystkie czynniki na mapę terenu.

Inspiracja

Inspiracją może być absolutnie wszystko, od pudełka do zapałek po kształt szlaków migracji bocianów. Nie chodzi tu o kopiowanie budynków, które kiedyś się zobaczyło, ale o wymyślenie ogólnej zasady kształtu/formy/funkcjonowania budynku, dlatego właśnie można zainspirować się czymś zupełnie absurdalnym i nie związanym bezpośrednio z architekturą.

Forma i funkcja

Oba te aspekty powstają często równocześnie, ale może być też tak, że najpierw wpadnie Ci do głowy forma, a dopiero potem będziesz dopasowywać do niej rozkład pomieszczeń lub odwrotnie. Nie mniej jednak jeżeli zmienia się coś wewnątrz budynku, to zmienia się też na zewnątrz, więc nie da się projektować formy i funkcji zupełnie osobno.

Efekt końcowy

Projekt przedstawia się na planszach, zwykle formatu B1 lub B2. Na nich musisz umieścić wszystkie niezbędne elementy, które pozwolą zrozumieć projekt osobie zupełnie go nie znającej, czyli:

wszystkie rzuty (od piwnic po dach),

przekrój lub przekroje,

elewacje,

urbanistykę (budynek i jego otoczenie),

analizy,

bryła w 3d z otoczeniem lub bez, czyli wizualizacje zewnętrza (lub wnętrza jeżeli było tematem projektu). Wizualizacje mogą być robione komputerowo lub odręcznie. Może być to też model z kartonu, styropianu, pianki, czy innych materiałów.

Do projektu dołącza się również opis.

niedziela, 12 września 2010, nie_bede
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące studiów, egzaminu itd, pisz w komentarzach, a ja odpowiem na nie szerzej w kolejnych wpisach.

Polecane wpisy